Zimska stanka, 58. dan: Crtice iz života vozača Formule 1 (8. dio)

Izdvojeno / Marko Rakić: Statistika, zanimljivosti, povijest

Marko Rakić

Prije 7 godina 2 min 2 komentara

Sezona 1976. nije bila posebno napeta u prvom dijelu, budući da je Niki Lauda tijekom prvih sedam utrka osvojio četiri pobjede, dva druga i jedno treće mjesto. Već je tada imao prednost od 32 boda nad drugoplasiranim Scheckterom, a James Hunt bio je daleko iza aktualnog prvaka. Njegovom zaostatku pridodala je diskvalifiakcija na VN Španjolske, utrka u kojoj je Hunt pobijedio. Naime, nakon utrke, njegov McLaren proglašen je ilegalnim zbog preširokog zadnjeg krila. Njegov komentar na to bio je:

“Ne znam koliko je inače široko to krilo. Nisam znao niti da postoji pravilo oko toga. Ja sam tu da vozim jebenu stvar.”

Jacky Ickx i Jackie Stewart o starom Nurburgringu:

“Ta utrka bila je nešto nevjerojatno. 168 zavoja i čak 17 skokova. Zamislite, skačete 17 puta u jednom krugu”, rekao je Ickx.

” Kada bi auto odletio izvan staze, nikad ga ne bi vidjeli. Otišao bi daleko među drveće, ili u grmlje.”

Mario Andretti osvojio je titulu prvaka 1978. godine, koja je pomalo ostala u sjeni zbog pogiblje njegovog momčadskog kolege Ronniea Petersona.

“To je bilo kao da ste mi zabili mač u srce. Nije trebao umrijeti od toga. Da je Dr. Sid Watkins tada (VN Italije 1978.) bio glavni, Ronnie bi sada sjedio kraj mene.”